Општинска предузећа и установе
Пословни центар Раковица
Мишка Крањца 12, 11090 Београд, Раковица
Јавно предузеће „Пословни центар Раковица“ почело је да ради у марту 2003. године. За протеклих девет година остварило је значајне пословне резултате, а успешно пословање и репутацију градило је на провереним вредностима.
Јaвно предузеће „Пословни центар Раковица“ је тржишно предузеће које се финансира из сопствених прихода и не оптерећује буџет општине. Доказ доброг пословања су многобројни пројекти финансирани пре свега властитим средствима.Током пословања интереси предузећа нераскидиво су повезани са интересима локалне заједнице – општине Раковица.
Одговорност за напредак локалне заједнице је прворазредни циљ ЈП „Пословни центар Раковица“, које је стратешки оријентисано на стална улагања у локалну заједницу и локалне пројекте. Та стратегија огледа се у бројним акцијама и пословима који имају за циљ унапређење квалитета живота наших суграђана. Такви пројекти укључују гасификацију насеља Миљаковац , изградњу стамбених објеката у улицама Миле Димић и Водице, градњу азила за псе у Реснику, као и изградњу капеле, приступног пута и ограде на Манастирском гробљу. ЈП „Пословни центар Раковица“ изградило је и нове стазе и помоћне објекте на Ресничком и Кнежевачком гробљу, а изградило је и стотинак нових паркинг места око пијаце на Видиковцу.
Окосница пословне стратегије је и политика социјалне одговорности. У оквиру предузећа таква политика укључује вишеструке акције помоћи запосленима ради очувања њиховог животног стандарда и здавља што подразумева и грађење свести код сваког појединца о значају његовог доприноса учинку предузећа. Такође, ЈП „Пословни центар Раковица“ је током протеклих година више пута, на различите начине, помагало локалне спортске клубове и институције културе, а спонзорисало је и културне манифестације.
ЈП „Пословни центар Раковица“ стално се оријентише ка новим пословним могућностима и изазовима, у интересу грађана општине Раковица.
Tелефон Пословног центра:
+381 11 3051 722
Мејл:
office@poslovnicentarrakovica.rs
Сајт:
www.poslovnicentarrakovica.rs
Спортски центар Раковица
Спортски центар Раковица основан је 1. фебруара 2000. године.
Од 17. маја 2012. године послује као Јавно предузеће.
Спортски комплекс садржи:
- Спортску халу за мали фудбал и рукомет.
- Фитнес салу са теретаном и кардио програмом.
- Отворени мултифункционални терен.
- Травнати фудбалски терен са трибинама.
- Помоћни фудбалски терен на шљаци.
Адреса:Вишевачка бр.2
Телефони: +38111 35-64-101, 35-65-384
Физичка култура у Раковици се превасходно одвија у три правца: физичко васпитање у школама и предшколским установама, рекреација у предузећима и месним заједницама и спорт у клубовима. Због недостатка средстава ове активности се претежно одвијају кроз аматерски рад.
И поред тога Раковица је дала већи број врхунских спортских сениора и јуниора, освајача медаља на балканским, медитеранским, европским и светским шампионатима. Из ове општине поникло је више спортских тренера, судија и организатора.
На територији општине Раковица тренутно делују спортска друштва: „ИМР“ (шаховски, куглашки, рукометни, фудбалски и клуб спортских риболоваца), „21.мај“ ( атлетски, ПСД – оријентација, фудбалски и одбојкашки клуб), џудо клуб „Рекорд“, рукометни клуб „Слодес“, карате клуб „Раковица“, тениски клуб „Кошутњак“, фудбалски клубови „Кнежевац“, „Кијево“ и „Ресник“, стрељачки клубови „Раковица – Соко штарк“ и „Видиковац“, балоте клубови „Канарево брдо“ и „Лабудово брдо“, кајакашки клуб „Авала-Ресник“ као и ауто мото друштво „Раковица“.
На територији општине Раковица постоји више објеката за физичку културу: пет травнатих фудбалских терена, 18 рукометних терена, 15 терена за одбојку, 25 за кошарку, осам за тенис, два за балоте, три атлетске стазе од 100 и једна од 330 метара, један затворени базен, три затворене стрељане, једна аутоматска куглана, четири теретане, две мање сале за шах, сала за џудо и 12 сала физичко.
Након вишегодишњег настојања решена су правно-имовинска питања Спортског центра Раковица. Ова спортска установа прошла је трансформацију из друштвеног у државно власништво, што ће омогућити значајнија улагања у сам објекат и терене. Спортски центар Раковица сада послује као Јавно предузеће чији је оснивач Градска општина Раковица, а био је укључен и у пројекат реализације Београдске универзијаде.
Пословно рекреативни центар „Балашевић“, основан 1994. године, располаже са тениским теренима од којих је један покривен и нуди комплетан програм рекреације и припрему спортиста. Рукометни клуб „Слодес“ има дворану са 2.500 места.
У организацији Спортског савеза Раковице и Атлетског клуба „21. мај“ из Раковице, у Кошутњаку се одржава „Бели крос“. Идејни творац „Белог кроса“ је Брана Радовић ( атлетичар и бивши секретар Спортског савеза Раковице, сада у пензији ). „Бели крос“ је рођен 1965. године. Представља најзначајније међународно такмичење и атлетску манифестацију у природи која се од 1965. године до данас одржава у Кошутњаку. Постао је стециште наших и страних најбољих тркача, заљубљеника у трчање у природи и рекреативаца, одакле су поникли многи шампиони.
Још једна спортска манифестација која се одржава у организацији Спортског савеза Раковице и Атлетског клуба „21. мај“ је постала традиционална. То је атлетска трка око Савског језера на Ади. Број учесника није ограничен, а може да учествује свако ко жели, под условом да је здрав и способан да трчећи или комбиновано трчећи-ходајући пређе стазу дужине 7.700 метара. Сваки учесник трке добија диплому са уписаним резултатом који је постигао.
Спортско-рекреативни центар „Пионирски град“
адреса: Кнеза Вишеслава 27
тел. +38111 3542-094
директор: Младен Вујошевић
Лоциран је на најатрактивнијој падини у амбијенталној целини Кошутњака, на 40 хектара шуме и зеленила, који представљају еколошка плућа Београда. Изградња је започета 1947. године, а данашњи изглед датира из 1976.
У оквиру комплекса, на површини од 7500 м2, под једним кровом централног објекта, смештени су ресторан и сала са 500 места, амфитеатар са 600 места, кабинети, учионице, дискотека, трим кабинет, ликовни атељеи и други садржаји за спортско-рекреативне и културно-забавне програме. Центар има спортске терене за кошарку, мали фудбал, рукомет, тенис и атлетске стазе за трчање у непосредном додиру са природом. Постоје и покривени терени за мали фудбал и терени за сквош, који је први и једини у Београду. Коришћење ових савремених и изузетно опремљених спортских терена за децу основно-школског узраста у преподневним сатима је бесплатно.
Члан је Међународне организације омладинских хостела (IYHF).