МАШИНСКA ШКОЛA „РАДОЈЕ ДАКИЋ“

уторак, 29. јун 2021.
Школски центар који прати трендове и захтеве, школа која је данас опредељена за образовања ученика за савремена занимања:
-техничара за компјутерско управљање,
-техничара роботике,
-техничара мехатронике,
-електротехничара рачунара,
-машинских техничара за компјутерско конструисање /занимања у четворогодишњем трајању) и
-сервисера термичких и расхладних уређаја (трогодишње трајање).
За ученике који се истичу у настави из појединих предмета, поседују специфичне способности и испољавају посебно интересовање за додатни рад и напредовање, школа организује додатну наставу, као и рад у секцијама. Интересовања ученика усмеравају се у правцу њиховог непрекидног мотивисања и оспособљавања за самосталан стваралачки рад и испољавање креативности.
Пут и живот Машинског школског центра „Радоје Дакић“ нераздвојно су испреплетани са друштвено-историјском ситуацијом Србије, тачније са потребама Београда, са индустријским центром Раковице. Машинско-школски центар „Радоје Дакић“ је отпочео живот школске 1963/64.године, када је Народни одбор општине Чукарице 28.03.1963.године донео одлуку о настанку ове школе. На овом подручју је егзистирало више школа истог или сличног образовног профила, те је створена повољна подлога да се у састав Центра споје две школе: Техничка школа „Радоје Дакић“ и Металопрерађивачка школа са практичном обуком „Радоје Дакић“. Већ 01.11.1963. године две школе се уклапају као самосталне установе и школа почиње свој прави живот. Сваке године Центар је уписивао све више ђака, али је и све боље опремао, осавремењивао своје кабинете и обогаћивао облике стручног образовања, те је у том циљу Центру припојена 01.01.1965. године Металопрерађивачка школа „21. мај“, а 1966. године је изграђена опремљена и спремна за практично усавршавање младих људи.
Значајне резултате школа је постигла и на многобројним такмичењима из области машинства те је годинама била домаћин београдским такмичењима на којима су ученици ове школе освајали завидне резултате и пласмане за даља такмичења.
Одавде су поникли и многи интелектуалци који су свој траг оставили у свим областима научног, културно-уметничког, политичког и друштвеног стваралаштва.
Крајем осамдесетих година у Школи се формира смер: Техничар за роботику и флексибилне производне системе, а почетком деведесетих Школа уписује и два одељења Техничара нумерички управљаних машина. Касније, крајем деведесетих, Школа се проширила и на електро струку. У обављању професионалне и производне праксе Школа сарађује са већим бројем привредних субјеката и социјалних партнера који имају велико разумевање за потребе ове школе.
Школа је организована и за рад са ванредним ученицима трећег и четвртог степена, као и за преквалификације. За ове ученике организована је инструктивно-консултантска настава, као и полагање испита.
У школској 2020/2021. години ученици Школе похађају следеће образовне профиле: техничар за компјутерско управљање, техничар роботике, техничар мехатронике, електротехничар рачунара, машински техничар за компјутерско конструисање /занимања у четворогодишњем трајању) и сервисер термичких и расхладних уређаја (трогодишње трајање).
За ученике који се истичу у настави из појединих предмета, поседују специфичне способности и испољавају посебно интересовање за додатни рад и напредовање, школа организује додатну наставу, као и рад у секцијама. Интересовања ученика усмеравају се у правцу њиховог непрекидног мотивисања и оспособљавања за самосталан стваралачки рад и испољавање креативности. У оквиру ових активности школа у измењеним околностима успева да буде ангажована и у ваннаставним активностима. Тако су ученици учествовали на Осмом међународном такмичењу у организацији немачко-аустријског културно едукативног центра Willkommen које је одржано 21.11.2020. године у оквиру пројекта „Знањем кроз Европу“ и освојили једно прво и једно треће место.
Програм Достигнућа младих у Србији-DMUS (Junior Achivment у Србији) се 2006. године покренуо и у београдским школама. Машинска школа је од самог почетка укључена у програм „Достигнућа младих“. Задатак програма је да подстакне младе да цене слободно предузетништво, али и да се симулацијом пословања оспособе да истражују могућности за развој своје будуће каријере, а тиме се и припреме да постану део радно способног становништва.
Машински школски Центар „Радоје Дакић“ непрекидно ради на организовању спортских, културних и едукативних догађаја и манифестација. Карневалска група ове школе постоји већ три године. Ученици осмишљавају костиме, бирају музику и кореографију, учествују на карневалу у Раковици, а након тога и на карневалима на које их позивају. Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Градске општине Раковица.
Машински школски Центар остварује изванредну сарадњу са локалном самоуправом у остваривању својих активности.
Непосредна сарадња је остварена са свим основним школама у циљу упознавања ученика осмог разреда са потенцијалима и образовним профилима школе. Школа учествује у актвностима Дома здравља Раковица. Ово је веома значајно ако се има у виду тренутна епидемиолошка ситуација. Такође, млади се упознају са свим здравственим изазовима који се пред њих постављају.
Школа је такође, остварила је успешну сарадњу са организацијом AISEC. Где су ученици ове школе похађали програме из области предузетништва, који су се одржавали на Факултету организационих наука. Радионице су држали страни студенти, а ментори су били успешни људи из разних области привреде. Школа планира наставак сарадње и у наредној години, са жељом да се настави заједнички рад на унапређивању знања и вештина ученика ове школе.