500 волонтера чистило језеро у Реснику

субота, 26. септембар 2015.

Више од 500 волонтера учествовало је данас у акцији чишћења језера у Реснику. Акцију под називом „Језеро у Реснику-нова зелена оаза Београда“, окупила је заљубљенике у природу, комшије, али и запослене у Општини Раковица, који су уређивали површину око језера. Акцију је организовала Градска општина Раковица, учествовали су ЈКП „Зеленило Београд“, ЈКП „Градска чистоћа“. Акцију су подржали Одбор за заштиту животне средине Скупштине Србије, Министарство пољопривреде и заштите животне средине, Град Београд, ЈВП „Србијаводе“, ЈВП „Београдводе“ и многа удружења грађана и појединци. Акцији се прикључио и градски Беоком сервис који је такође обезбедио волонтере за чишћење језера.

Волонтери су уклањали кабасто смеће и ситан отпад са зелених површина око језера, раскрчено је корење и шибље са обала, све је утоварено у вреће и однето на депонију.

Гости акције били су председник Одбора за заштиту животне средине Народне Скупштине Бранислав Блажић, државна секретарка у Министарству пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић, члан градског Већа Драгомир Петронијевић, Владимир Бељинац из ЈВП „Србијаводе“, директор ЈКП „Градска чистоћа“ Мирослав Богдановић, Наташа Шишаковић из ЈКП „Зеленило Београд“, као и представник ЈВП „Београдводе“. Домаћин акције био је председник Градске општине Раковица Владан Коцић и чланови Већа ГО Раковица Дарко Игњатовић, Томислав Пантелић, Небојша Ивановић, Новица Барјактаревић и Филип Марјановић.

Државна секретарка Стана Божовић навела је да је веома важно да се достигну стандарди у области заштите животне средине на које се обавезала Влада Републике Србије.

„Моје задовољство као шефа преговарачког тима са Бриселом за област животне средине је што овде сви ми заједно и цео наш тим шаљемо поруку да је јако важно да сви грађани буду укључени у достизању ових стандарда, да се боримо да сачувамо животну средину и зелене оазе нашим покољењима… Европске интеграције не подразумевају само преношење закона, то су стандарди које морамо да усвојимо а ти стандарди се односе на здраву животну средине и квалитет живота свих нас“, рекла је између остаог Божовићева.

Она је додала да Влада Србије први пут има јасну стратегију када је област животне средине у питању, са јасно утврђеним роковима, акционим плановима, и новцем који је потребан да се стандарди достигну. Божовићева је навела и да је Министарство пољопривреде и заштите животне средине ове године издвојило 200 милиона динара за пројекте чишћења историјског отпада, како би се инвеститорима понудиле чисте локације за отварање нових радних места.

„Поручујем председнику Општине да смо заједно на истом задатку и да ћемо се трудити као држава, као министарство да помогнемо општини да из донаторских средстава обезбедимо новац за чишћење корита језера и уклањање отпада, као и да у систему канализације и водовода помогнемо у оном делу где је потребно да домаћинства буду прикључена“, навела је Божовићева.

Председник Градске општине Раковица Владан Коцић је истакао да му је драго што данашњој акцији присуствују представници министарства, надлежног одбора Народне Скупштине, града и јавно-комуналних предузећа.

„Акцијом чишћења језера ми на делу показујемо да заштита животне средине за нас није само празна прича. Природу морамо очистити, чувати, приближити је грађанима. Ми ћемо очистити данас ово језеро, уколико добијемо новац да очистимо корито, План детаљне регулације већ завршавамо, тако да би ускоро могли да понудимо ову локацију инвеститорима, чиме бих испунио један од својих снова везаних за Општину“, рекао је Коцић.

Члан градског Већа Драгомир Петронијевић навео је да град Београд подржава овакве иницијативе и подсетио да је слична акција спроведена у Баричу.

„У Баричу смо сви заједно очистили локацију, град Београд је донео законске акте, направио слободну зону и тамо ћемо отворити 2.500 нових радних места. Слично радимо и овде, заједничким радом министарства, града и општине очистићемо овај део, да би у будућности створили услове за нове инвестиције, нова радна места и да повезивањем језера са Авалом створимо нову оазу и искористимо нови туристички потенцијал Београда који је био заборављен“, рекао је Петронијевић.

Он је апеловао на грађане да не праве дивље депоније и не бацају ђубре ван места која су за то предвиђена.

Језеро у Реснику налази се у подножју планине Авала у насељу Ресник. Дужина језера износи 700м, ширина 120м, а дубина око 12,5 м. Напајање водом долази са три извора. Само језеро има површину од 4,7 хектара. Настало је изграђивањем бране 80-тих година због поплава које је изазвала вода са ова три извора. После Аде Циганлије језеро у Реснику је најближе центру града. Од центра града језеро у Реснику је удаљено 17 километара, Од аеродрома „Никола Тесла“ удаљено је 20 километара, од аутопута Е70 удаљено је 6 километара, од планине Авала 5 километара док је од будуће Обилазнице око Београда удаљено само километар.

Према важећем Генералном урбанистичком плану Београда 2021. планирано је да се уз акумулационо језеро изгради и зона спортско ректеативног комплекса. Градска општина Раковица је израдила идејни пројекат спортско-рекреативног центра на језеру. Израђена је Студија о изводљивости, као и пројекат чишћења језера, који је израдио Институт „Јарослав Черни“. На седници Скупштине града у јулу прошле године донета је одлука о изради Плана детањне регулације за изградњу спортског центра на језеру у Реснику.

План је да локација на језеру у Реснику буде понуђена инвеститорима за изградњу спортско-рекреативног комплекса.