ОДРЖАНА ПОЧЕТНА КОНФЕРЕНЦИЈА „ЗНАЊЕМ ДО БОЉЕГ СУТРА“

четвртак, 16. јун 2016.

У великој сали Градске општине Раковица одржана је почетна конференција пројекта „Знањем до бољег сутра“, који има за циљ образовну инклузију младих Рома. Пројекат је финансиран средствима Европске уније, спроводи га Хуманитарна организација „Дечје срце“, која је потписала уговор са Делегацијом ЕУ у Србији у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Главни партнер Хуманитарној организацији „Дечје срце“ у имплементацији пројекта је Средња занатска школа Београд, уз подршку градских општина Раковица и Обреновац.

На конференцији за новинаре о пројекту су говорили државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић, члан Већа ГО Раковица Новица Барјактаровић, помоћник председника Градске општине Обреновац Милорад Јанковић, Горан Ројевић из организације „Дечје срце“, асистент на пројекту Ивана Ројевић и директор Средње занатске школе Милован Марковић.

Државни секретар Ненад Иванишевић, који је уједно и председник владиног Савета за инклузију Рома и Ромкиња, подсетио је да је Влада Србије пре техничког мандата израдила стратегију о положају ромске популације која запошљавање ставља у центар пажње.

„Сви ми који се бавимо социјалном заштитом знамо добро да је образовање кључни моменат. Уколико сте образовани, стичете могућност да изађете из зачараног круга сиромаштва… Уколико образовања нема, све друге мере у стратегијама остају мртво слово на папиру… Управо због тога је овај пројекат битан, зато што је врло конкретан… Од стране Министрарства за рад, борачка и социјална питања ћете увек имати подршку када се ради о конкретним пројектима, конкретним људима и активностима“, рекао је између осталог Иванишевић.

У име локалне самоуправе, присутне је поздравио члан Општинског Већа Новица Барјактаровић. Он је навео да је потписивањем Споразума о сарадњи Градска општина Раковица званично подржала пројекат и напоменуо да је ово само једна од активности Општине на побољшању положаја ромске популације.

„Општина Раковица је помагала ромску популацију кроз акције социјалне природе, где смо у складу са могућностима делили помоћ, пре свега за најмлађе. Недавно смо почели да решавамо и комуналне проблеме. Сопственим средствима финансирали смо асфалтирање улице 2. септембар која пролази кроз ромско насеље у Кијеву. У сарадњи са Националном службом за запошљавање организовали смо и обуке за младе предузетнике ромске националности. Пројекат „Знањем за боље сутра“ од велике је важности за нашу општину, и зато његово спровођење има потпуну подршку локалне самоуправе. Уверен сам да ће пројекат бити успешан, а да ћемо, након што буде завршен, моћи да се похвалимо конкретним резултатима“, рекао је Барјактаровић.

Заменик председника Скупштине ГО Обреновац Милорад Јанковић напоменуо је да му је част да учествује на почетку једног оваквог пројекта.

„Циљ овог пројекта је да једној групи омогући да кроз образовање стекне запослење, право на рад, у крајњу руку – елементарно достојанство. Пројекат ће укључити неколико десетина младих Рома који ће проћи обуку, наставити школовање и надамо се, наћи посао, којим ће моћи да прехране своје породице…Потребно је да и остале општине, попут Обреновца и Раковице, на сличан начин ураде пројекте како би помогли Ромима у свом усавршавању“, навео је између осталог Јанковић.

Горан Ројевић из Хуманитарне организације „Дечје срце“, која већ 15 година помаже маргинализованим групама, каже да је посебно поносан учешћен на овом пројекту, који има подршку државе, локалне самоуправе, градског Центра за социјални рад. Он је додао да је циљ да сваки припадник ромске мањине који жели да ради и да се усавршава, буде део овог пројекта, односно да види конкретну корист од похађања школе и стицања вештина. Ројевић је навео и да ће литература бити преведена на ромски језик. Он је најавио да ће полазници пројекта, осим учења заната, похађати и школу животних вештина која ће им помоћи да касније нађу запослење.

„Круна рада на пројекту ће бити запошљавање пет младих Рома, што је пројектом обећано, али се надам да ће тај број бити много већи“, рекао је између осталог Ројевић.

Асистент на пројекту, Ивана Ројевић из организације „Дечје срце“ рекла је да су циљеви пројекта присуство младих рома у образовним системима у Обреновцу и Раковици.

„Активности пројекта се заснивају првенствено на мапирању групе Рома који би могли да учествују у овом програму. Од 100 мапираних представника ове популације 60 Рома ће моћи да се укључи у овај програм“, рекла је Ројевићева. Она је додала да ће у Средњој занатској школи полазници имати четворомесечну обуку за атрактивна занимања као што су пекар, ауто-лимар, ауто-лакирер, цвећар и фризер.

Милован Марковић директор Средње занатске школе у Раковици, где ће полазници пројекта стицати нове вештине, представио је кратак промотивни филм о обукама које нуди та образовна установа. Марковић је навео и податак да око 30 одсто ромске деце старости од 15 до 20 година напушта школовање после основне школе или одустаје од средњошколског образовања.

„То јесте алармантан податак, што ромску популацију доводи у ситуацију да се нађе испод границе сиромаштва. Циљ овог пројекта је веома добар, имајући у виду да ће велики број те деце, кроз стицање одређених вештина, завршавањем средњих и виших школа, чак и факултета подићи квалитет свог живота. Ми у Средњој занатској школи смо у томе веома искусни. Наш колектив је један од ретких који спроводи дуално образовање већ више од 25-30 година и наше искуство се сигурно не може мерити са осталим школама у Београду“, навео је између осталог Марковић.

Он је додао да ће одређени део обуке бити теоријски док ће највећи део бити базиран на пракси. Такође, Марковић је поменуо да ће, захваљујући доброј сарадњи те образовне установе са послодавцима у Раковици и Београду, полазници пројекта имати квалитетну праксу.

„Самим тим ће и послодавци одмах имати прилику да уђу у комуникацију са полазницима и изврше њихову процену за неки будући рад. Ми ћемо дати свој максимум да што више наших корисника прође обуке и да заједно их са вама што више запослимо, али и анимирамо да наставе школовање“, рекао је Марковић.