Одржана трибина „Регистрација пољопривредних газдинстава, подстицаји у пољопривреди“

петак, 18. септембар 2015.

У Месној заједници Ресник, синоћ је одржана трибина „Регистровање пољопривредних газдинстава, подстицаји у пољопривреди“, коју је организовала Градска општина Раковица. О регистрацији пољопривредних газдинстава, осим представника локалне самоуправе, говорили су стручњаци из Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Секретаријата за пољопривреду града Београда, Јавног предузећа „Пијаце Београд“.

Председник Општине Раковица Владан Коцић отворио је трибину и поздравио присутне.

„Задовољство ми је што могу да поздравим присутне, као и представнике града и републике који су дошли да представе бенефите од регистрације пољопривредних газдинстава. Оваква регистрација је од велике важности и за Општину Раковица, јер ће помоћи запошљавање и самозапошљавање кроз започињање сопственог бизниса. Грађани Раковице имаће прилику да региструју своја газдинства и остваре бенефите кроз наступање нових законских решења из те области“, навео је Коцић.

Градска секретарка за привреду Тијана Миљковић је најавила да ће Секретаријат не чијем је челу отворити врата за све заинтересоване који желе да региструју своја газдинства.

„На услузи ће им бити сви градски органи и приликом припреме документације за регистрацију. Следеће недеље организујемо Дане инвестиција у сарадњи са Кабинетом градоначелника и позивам све присутне да дођу и да активно учествују“, рекла је Миљковићева.

Један од предавача на трибини из Секретаријата за привреду, Маја Бајагић, упознала је госте трибине због чега је важно да се пољопривредно газдинство региструје.

„Регистрација је важна како би се остварило право на донације, бенефиције и помоћ у средствима која су намењена регистрованим пољопривредним газдинствима. Услови за земљопоседнике су да имају најмање 50 ари обрадивог земљишта, док за повртарство, воћарство и сточарство важе други имовински критеријуми. Свако конкретно регистровано газдинство оствариће према величини и право на субвенције и наменска средства“, рекла је између осталог Бајагићева.

Ненад Катанић помоћник министра у Министарству пољопривреде и заштите животне средине истакао је да то министарство предвиђа да пре свега законским решењима о подстицајима оствари услове који ће помоћи развој пољопривреде.

„Сви закони и решења донети су у сагласности са важећим решењима у земљама Европе. Своје навике и начин производње мораћемо да мењамо и усклађујемо са законским решењима која нам омогућавају приступе европским фондовима за подстицање производње. Већ у 2016. години ми очекујемо да остваримо приступ средствима из ИБАРТ фондова за сва регистрована пољопривредна газдинства. Министарство ће се наћи на услузи свим пољопривредним произвођачима. Износ подстицаја могао би да иде до 50 процената вредности улагања или би се инвестирање решило кредитирањем произвођача са веома ниским каматним стопама и дужим грејс периодом“, најавио је Катанић.

Директор ЈП „Градске пијаце“ Иван Сочо навео је да градске пијаце имају велики интерес у пројекту регистрације пољопривредних газдинстава.

„Закон о трговини својим решењима предвиђа продају производа који потичу искључиво од регистрованих пољопривредних газдинстава. Градске пијаце имају на територији Београда преко стотину пијаца, а целокупна понуда повезана је јединственим системом евиденције тако да на свакој пијаци имају увид у понуду продајних места. Оглашавања о слободним местима реализоваће се у најтиражнијим гласилима“, рекао је Сочо.

Трибина, која је била веома добро посећена, трајала је скоро два сата, где је велики део времена одвојен на питања присутних, које су занимали многи детаљи око регистрације газдинства и подстицаја које даје држава. Осим пољопривредника из Раковице, трибини су присуствовали и пољопривредници из Гроцке, Барајева, Палилуле, Вождовца и других београдских општина.