Развој предузетништва кроз промоцију органске хране

среда, 21. јануар 2015.
Амбасада Краљевине Норвешке у Београду ће у оквиру програма „Фонд амбасаде“ финансирати пројекат под називом „Развој предузетништва кроз промовисање производње органски узгајане хране“. Уговор о реализацији овог интересантног пројекта склопљен је између Норвешке амбасаде и Канцеларије за младе Града Београда, као водећег партнера на пројекту. Укупна вредност пројекта је 50.370 евра, од чега је Норвешка финансирала 85 одсто, односно 39.920 евра.

Партнер Канцеларије за младе на пројекту је удружење „Ино фокус“, док су неформални партнери београдске општине Раковица, Лазаревац, Вождовац и Земун.
Општина Раковица је определила земљу које ће служити као огледно добро, на којем ће се обучавати млади у узгоју органске хране. ЈКП „Београдске пијаце“ обезбедиће мале продајне штандове за продају пољопривредних производа који ће се узгајати у оквиру пројекта који ће трајати осам месеца.
Амбасадор Краљевине Норвешке, његова екселенција господин Нилс Рагнар Камсваг рекао је: “Наш фокус је на областима владавине права, административне реформе, реформе сектора безбедности, промоцији људских права, економском развоју, енергетском сектору, као и заштити животне средине. Ово су приоритетна поља, што не значи да је наша подршка ограничена искључиво на те области. Свако ко има идеју за неки занимљив или важан пројекат, може да аплицира за подршку. Детаљне инструкције, апликациони формулар, као и листа пројеката које смо до сада подржали, налазе се на нашем сајту www.norveska.org.rs. То је био пут и у случају овог пројекта.
Норвешка је од 2000. године до данас у Србију инвестирала око 1,6 милијарди евра и донирала око 250 милиона евра.”.
Иницијатор пројекта је некадашњи председник Градске општине Раковица, Милосав Миличковић, који истиче да рубне општине поседују огроман потенцијал у земљишту незагађеном пестицидима.
„Велики број младих на тржишту рада нема визију шта да ради након завршене средње школе. Са друге стране имамо висок проценат пољопривредног земљишта на територији града Београда, посебно у рубним општинама, које се не обрађује. Руралне општине имају огроман потенцијал, процењује се да је 69,1 одсто земљишта у Београду пољопровредно. Такво земљиште има велике могућности, не само због плодности тла, ниског нивоа употребе песцицида и вештачких ђубрива, повољног географског положаја и климе, већ и огроман ресурс младих људи вољних да се ангажују и учине нешто за себе и остваре приход“ рекао је Миличковић и подвукао да је код оваквих пројеката битна међуинституционална и међуопштинска сарадња.

Председник Градске општине Раковица Владан Коцић рекао је да је поносан што се један такав пројекат спроводи баш у Раковици, захваливши се норвешком амбасадору на указаном поверењу .
„Општина Раковица је обезбедила парцелу површине једног хектара на којој ће се млади обучавати у узгоју органске хране. Крајњи циљ пројекта је да млади људи стекну нова знања, да постану конкурентнији на тржишту рада или да покрену сопствени бизнис… Уверен сам да ћемо за осам месеци, када се пројекат заврши, имати добре резултате и да ћемо оправдати новац који су пријатељи из Норвешке уложили “, навео је Коцић.

Шеф Канцеларије за младе и сарадњу са удружењима града Београда Иван Јосимовић рекао је “Верујем у нову енергију коју ћемо добити кроз овај пројекат, верујем да ће млади препознати шансу да се образују и усаврше, а позивам и друге општине, јавне и државне институције да нам се у будућности придруже како бисмо заједно учествовали на сличним пројектима”.
Пројектни менаџер је Вита Латиновић која истиче да: “Пројекат указује на велике предности самозапошљавања као одрживог модела који може утицати на повећање локалног економског развоја и социјалног статуса младих, јер по статистичким подацима тренутно је у поменутим општинама око 33% младих без посла. Активности пројекта ће допринети стварању бољих услова за живот младих”.
Пројекат је потписан 11. децембра 2014. године и предвиђено је да траје осам месеци.
Канцеларија за младе је у овом пројекту надлежна за управљање, организацију, промоцију и логистику. Партнер Канцеларије на овом пројекту je Удружење Ино Фокус, специјализовано за осмишљавање, развој и реализацију програма обука, планирање и спровођење активности за развој предузетништва и социјалног предузетништва као и иновације и маркетиншке активности.
Пројектни партнери су и општине Лазаревац, Раковица, Вождовац и Земун које ће бити задужене за промоцију пројекта. Општине ће користити локалну мрежу Канцеларија за младе и Националне службе за запошљавање као ресурсе за регрутовање учесника пројекта.
По статистички подацима поменутих општина, проценат младих људи који су незапослени а који живе у овим периферним београдским руралним општинама је веома висок, чак 33%, па је основни циљ пројекта развој и промовисање предузетништва међу младим људима на које се жели утицати и мотивисати их да искористе постојеће природне потенцијале органске пољопривреде за које постоје веома добри услови управо у овим деловима града. Пројекат има за циљ да укаже на велике предности предузетнишва као успешног, ефикасног и одрживог вида начина издржавања и модела који може решити проблем велике незапослености, да промовише предузетништво пре свега међу младима са жељом креирања окружења које ће подстицати младе да проактивно користе свој интелектуални капацитет и побољшају свој економски и социјални положај. Активности пројекта „Развој предузетништва кроз промовисње производње органски узгајане хране“ резултираће креирањем спознаје да предузетништво и активизам младим људима могу омогућити да буду активни учесници на тржишту рада, да себи могу обезбедити приход бавећи се органским узгојем биљака и производњом органске/здраве хране. Поред општег циља, пројекат је усмерен на постизање следећих циљева: подршка активизму, економски развој и стварање бољих услова за живот у руралним, рубним београдским општинама кроз промовисање производње органски узгајане, здраве хране.
Резултати које пројекат треба да постигне су: повећање броја запослених међу младим особама које су тренутно без посла и које живе у рубним београдским општинама, креирање оквира за покретање/оснивање приватних пољопривредних добара, едукација шездесет младих особа на тему узгоја органске хране, увођење предмета под називом ”Предузетништво у пољопривредној производњи” и израда bottom up модела/студије ревитализације запошљавања у руралним областима која би била достављена Министарству за пољопривреду и заштите животне средине.