Шта могу да учиним за своју општину у процесу приступања ЕУ

петак, 23. јануар 2015.

У Градској општини Чукарица одржана је трибина под називом “Шта могу да учиним за своју општину у процесу приступања ЕУ“. Трибину је организовао Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије и Фондација „Конрад Аденауер“.

Учесници Конференције били су и председници општина Чукарица и Раковица, као и представници ГИЗ-а, невладиних организација и удружења и привредника са Чукарице.Циљ конференције био је да се представи значај ИПА фондова и начини како локалне самоуправе треба да се припреме и аплицирају за средства ЕУ, кроз различите пројекте.

Уводне речи имале су народне посланице и чланице Одбора за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије Душица Стојковић и Мирјана Андрић,

Упознавши присутне са потенцијалима и карактеристикама општине Чукарица председник Срђан Коларић рекао је да Чукарица има изузетну сарадњу са Градом и да управо креће у реализацију два капитална пројекта који ће бити од значаја за квалитет живота грађана Чукарице.

Председник Градске општине Раковица Владан Коцић упознао је присутне са пројектима који се тренутно спроводе у тој општини. Представљен је пројекат узгоја органске хране, који највећим делом финансира Амбасада Краљевине Норвешке, а за који је Општина Раковица обезбедила парцелу која служи као огледно добро. Пројекат предвиђа обуку 60 младих за узгој органске хране, у нади да ће касније сами започети сопствени бизнис.

Коцић је представио и пројекат SPEEDY који се финансира из „IPA Adriatic“ програма прекограничне сарадње. Градска општина Раковица на пројекту који има еколошки карактер учествује заједно са десет партнера из четири европске земље.

Предсетник Градске општине Раковица истакао је да је Раковица некада била индустријска општина али да је сада један од потенцијала развоја туризам. Општина Раковица одличну сарадњу има са словеначким партнерима, где користи искуства и везе при аплицирању за ЕУ фондове. Први човек Општине Раковица је представио и планове за језеро у Реснику, где је предвиђена изградња спортско-рекреативног комплекса. Тренутно се за наведену локацију израђује Детаљни план регулације, док се у појединим фазама очекује финансирање из европских фондова.

Осим тога Коцић је презентовао и планове за изградњу комерцијално-пословне зоне на Обилазници око Београда.

Објашњавајући које су могућности коришћења ИПА фондова и шта је све потребно за припрему и реализацију пројеката Михаило Удовички из ГИЗ-а рекао је да је неопходно вишегодишње планирање, познавање стратешких докумената, припрема комплетне документације и међуопштинска сарадња.
Према његовим речима, регионална сарадња је кључна, јер ефекат од таквих пројеката осећају становници више општина.