Завршена обука у оквиру пројекта органски узгајане хране

петак, 11. септембар 2015.

У Градској општини Раковица одржана је завршна обука у оквиру пројекта „Развој предузетништва младих кроз промовисање производње органски узгајане хране“, који највећим делом финансира Амбасада Краљевине Норвешке. Пројекат спроводи Канцеларија за младе града Београда, док је један од партнера и Градска општина Раковица која је уступила парцелу која се користи као огледо добро за практични део обуке. Кроз обуку у области органске производње укупно је прошло око 400 младих људи.

У име Општине Раковица добродошлицу полазницима пожелео је председник Општине Владан Коцић..

„Општина Раковица је препознала важност пројекта и уступила парцелу од једног хектара која служи као огледно добро за практични део обуке. Радује ме чињеница да је кроз пројекат, око 400 младих људи примило нова знања и савадало нове вештине, чиме су постали конкурентнији на тржишту рада. Веома је важно што су пројектом млади охрабрени да започну сопствени бизнис у области органске производње. Уверен сам и да смо Амбасади Краљевине Норвешке, која највећим делом финансира пројекат, показали да је њихов новац паметно искоришћен“, рекао је Коцић.

Експертски тим који обучава младе полазнике води професор доктор Бранка Лазић. Она је навела да ће на обуци бити приказан могући модел органске производње под називом „Раковица“.

„Овај модел је значајан јер ће сви који су слушали, на лицу места да се упознају са практичним делом. Имаће прилику да сачине сопствене програме и то не само оне које ми нудимо… Иначе, ми нудимо мултифункционалну органску пољопривреду са шумским подручјем што омогућује комбинацију органске производње, ратарску, воћарску, башту, затим мало пчела, пошто ћемо имати воћни део, као и мало живине, уз шуму. Битно је да полазници науче да је органска производња збир свих производњи, биљне и сточарске, да је то један чудесни и чаробни свет органске пољопривреде, где су сви пријатељи. Без љубави и великог пријатељства нема успеха у органској производњи“, навела је Лазићева.

Она је додала да је потребно више година да се људи, али и природа привикну на еколошке захтеве.

Пројектни менаџер Вита Латиновић испред удружења „Inno Focus“, који је партнер на пројекту, похвалила је ангажовање и сарадњу са локалном самоуправом.

„Овај пројекат је до сада имао неколико едукација и састоји се из више компоненти, У Раковици је било пет едукација, као и у Пољопривредној школи у Крњачи. Укупан број полазника је око 400 и ми до краја пројекта имамо организацију пољопривредног добра која ће се дешавати у Раковици. Од великог је значаја подршка и помоћ Општине Раковица која је определила огледно добро за овај пројекат, То је редак пример да општина на тај начин даје подршку младим људима. Ми претпостављамо да ће млади људи који прођу ову обуку моћи да направе сопствене пословне планове са којима ће радити на развоју пољопривреде. Ово је пример на који начин је могуће помоћи запошљавање на локалном нивоу и свакако ћемо покушавати да га промовишемо и у другим општинама“, навела је Вита Латиновић.

Пројекат ”Развој предузетништва младих кроз промовисање производње органски узгајане хране“ је финансијски подрзан од стране амбасаде Краљевине Норвеске. Пројекат спроводи Канцеларија за младе и сарадњу са удружењима града Београда, као водећи партнера на пројекту. Градска општина Раковица определила је парцелу која служити као огледно добро за практични део обуке.

Укупна вредност пројекта је 50.370 евра, од чега је Норвешка амбасада финансирала 85% односно 39.920 евра. Реализација пројекта је почела у децембру 2014. године и предвиђено је да траје до краја 2015 године.

Конзорцијум пројекта чине: Канцеларија за младе и сарадњу са удружењима града Београда и удружење „Inno Focus“, док су подршку пројекту, осим Општине Раковица, дале и општине Лазаревац, Вождовац и Земун. Осим локалних самоуправа, подршку пројекту је дала и Пољопривредна школа Београд.

Основни циљ овог пројекта је развој предузетништва међу младим људима, користећи пољопривреду као постојећи потенцијал у одабраним пројектним општинама.

Градска општина Раковица спроводи и друге активности које промовишу органску производњу и развој приватног предузетништва. У сарадњи са немачком организацијом ГИЗ, Градска општина Раковица организовала је и обуку за покретање сопственог бизниса у области продаје органских производа, коју је похађало више од 30 полазника.